festiwal_bg_logo_small
XIX Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kultura muzyczna Warmii i Mazur” pod hasłem Muzyka w służbie niepodległości

Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie

Szanowni Państwo,

mamy przyjemność zakomunikować, że we czwartek, 14 października 2021 roku w Barczewie odbędzie się:

 

XIX Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kultura muzyczna Warmii i Mazur”

pod hasłem

Muzyka w służbie niepodległości

 

Podstawowym celem konferencji organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego jest prezentacja wyników badań dotyczących kultury muzycznej regionu. Ambicją organizatorów jest aktywizacja naukowa i poznawcza środowisk zainteresowanych kulturą muzyczną Warmii i Mazur. Zaproszenie adresowane jest do muzykologów, teoretyków i historyków muzyki, kulturoznawców i przedstawicieli nauk społecznych prowadzących badania nad przeszłością i stanem obecnym kultury i edukacji muzycznej, nad związanymi z regionem obszarami historii muzyki, wykonawstwa i upowszechniania muzyki.

Kompleksowe ujęcie problematyki kultury muzycznej regionu wymusza interdyscyplinarne podejście do poszczególnych jej obszarów. Do najważniejszych obszarów tematycznych należą: spuścizna twórcza urodzonego w Barczewie największego kompozytora Warmii, Feliksa Nowowiejskiego, muzyka Prus Wschodnich, muzyka Warmii i Mazur oraz jej związki z kulturą innych regionów Europy, edukacja muzyczna i upowszechnianie kultury muzycznej oraz metodologiczne i teoretyczne problemy badań nad kulturą muzyczną.

Motywem przewodnim tegorocznej konferencji będzie refleksja nad kultury muzycznej w dążeniach niepodległościowych. Zarówno w okresie romantyzmu, jak i później, aż do roku 1920 osią polskiej kultury było hasło walki narodowowyzwoleńczej, które choć rozumiane na różne sposoby, ożywiało i jednoczyło polskich artystów. Warto zwrócić uwagę, iż w twórczości patrona konferencji nurt patriotyczny i niepodległościowy zajmuje istotną pozycję, utwory patriotyczne stały się pierwszą manifestacją polskości młodego kompozytora z Barczewa i dzięki nim Feliks Nowowiejski zyskał niezwykłą popularność i wysoką pozycję zawodową.  Ale jak pokazuje historia, niepodległość to nie tylko odzyskanie bytu państwowego przez Polskę, to mnóstwo form zabiegania o wolność w wymiarze społecznym oraz indywidualnym, w walce o Ojczyznę ale i w pracy dla jej. Niepodległość to także wspieranie wysiłków innych narodów, które zmierzają do stworzenia warunków niezależnego bytu. Dlatego też hasło przewodnie wskazuje na problem otwarty, który dotyczy wszelkich badań nad muzyką zainspirowaną dążeniami niepodległościowymi.

Konferencja odbędzie się w Barczewie – rodzinnym mieście kompozytora w Szkole Podstawowej im. Feliksa Nowowiejskiego 14 października 2021 roku. W związku z trudną do przewidzenia sytuacją pandemiczną, obrady zostały zaplanowane w trybie hybrydowym. Osoby, które nie będą mogły przybyć do Barczewa osobiście, będą mogły wygłosić swój referat oraz wysłuchać obraz za pośrednictwem platformy MS Teams.  Planowana jest publikacja artykułów powstałych na bazie referatów w recenzowanej monografii pokonferencyjnej albo w roczniku naukowym Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie. Na zgłoszenia wraz z tematami wystąpień oczekujemy do 30 września 2021 r. Szczegółowy program imprezy oraz informacje organizacyjne prześlemy Państwu po ustaleniu listy uczestników.

W imieniu organizatorów i własnym zapraszam Państwa do udziału w konferencji

dr hab. Krzysztof D. Szatrawski, prof. UWM

 

Zgłoszenie uczestnictwa znajduje się w załadcze „do pobrania ” na stronie głównej Festiwalu.

Zgłoszenia można nadsyłać na adres e-mail: szatrawski@gmail.com

lub na adres: Konferencja Naukowa „Kultura muzyczna Warmii i Mazur”

Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich

ul. Słowackiego 5, 11-010 Barczewo

tel. 89 5148336  (Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich) lub 506 972 604 (K. D. Szatrawski)